© 2020 by United States Film Festival

AWARD WINNERS

Award Winners are listed on the site for up to 3 months

 

Live Screenings Coming second session 2020!

 

Congratulations to all the WINNERS!

New Categories added!

 

APRIL
2019

JUDGES AWARD OF EXCELLENCE: Lost Thekra, Almuhannad Alkadam

BEST DOCUMENTARY US: 

Return to Hardwick, Michael Sellers

BEST DOCUMENTARY SHORT: We, Mexico

Marcos Almada Rivero. Alejandra Chacón Gallardo, Monique Zepeda

BEST ANIMATED SHORT INTERNATIONAL:

Another Day in Paradise, Switzerland, Bellopropello

BEST U.S. SHORT:

A Family Barbecue, Freddie Basnight

CATEGORIES:

BEST DIRECTOR:

Aurora, FRANCE, Julia Dubreuil

BEST ACTRESS: Serena Laurel

Nasty Habits

BEST ACTOR: Josh Phillips

Nasty Habits

BEST CINEMATOGRAPHY:

Vietnam Aftermath, Tom Phillips

BEST MUSICAL SCORE:

Canción de la vacuna, SPAIN

AUGUST
2019

 

BEST U.S. FEATURE: LAST CALL, Gavin Michael Booth

BEST INTERNATIONAL FEATURE:

CONVERGENCE, Steve Johnson, U.K.

BEST DOCUMENTARY U.S.: THE FIELDS, Theodore Rosenblum

BEST DOCUMENTARY INTERNATIONAL:

GUCA, SERBIAN DETOX, Igor Rados, Canada

BEST TV PILOT: CONSTRUCTION CHANNEL'S SIX FIGURES NO SUITS - INSIDE THE FOUNDATION DRILLING INDUSTRY, Aaron Wright, U.S.

BEST U.S. SHORT: ANNE, Vilay Renga

BEST INTERNATIONAL SHORT:

FOLLOW THE ARROW, Marc Saez, France

BEST SCREENPLAY:

RAYMOND CARVER and DERRIDA"S ZOMBIE ARMY, James Fitzmaurice, U.K.

BEST TRAILER: EUGENE vs HUMANITY, Michael David Charles Hicks, U.S.

CATEGORIES:

BEST DIRECTOR:

Chanakya Reddy, JUST WORDS, India

BEST ACTOR:

Jeremy Theobald, CONVERGENCE, U.K.

BEST ACTRESS:

Sarah Booth, LAST CALL, Canada

BEST CINEMATOGRAPHY: Steve Johnson, CONVERGENCE, U.K.

BEST MUSICAL SCORE: Helmut-Michael Kemmer/Jakob Eder, THE LETTER OF MARQUE (OST), AUSTRIA

BEST U.S. SHORT FILM

I Resign, Jay Mohan - USA

 

BEST INTERNATIONAL SHORT FILM

GAB, Gazanfer BIRICIK - France

 

BEST INTERNATIONAL FEATURE FILM

Sawah, Adolf El Assal - Luxembourg

 

BEST U.S. DOCUMENTARY

Aspire to the Sky: The Wilshire Grand, Dilip Khatri - USA

 

BEST TV PILOT

Unclaimed Remains, Thomas Phillips - USA

 

BEST U.S. FEATURE FILM

The Rest is Just Noise, Christopher Hall - USA

 

BEST INTERNATIONAL DOCUMENTARY

The Donbass Children (Дети Донбасса), Lubomir Dankov - BULGARIA

 

BEST SCREENPLAY

Death of a Revolution - Episode 4, Marshall Ferrin - USA

BEST CINEMATOGRAPHY

Aspire to the Sky, Dilip Khatri - USA

 

BEST DIRECTOR

Nasir and The Others, Zeynep Gulru Kececiler - Turkey

 

BEST MUSICAL SCORE

Tourette’s and Zombies, The Musical, Zak Ferguson - UK

JANUARY
2020